Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Sâm Iul 26, 2014 5:05 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: productie
MesajScris: Mar Mar 15, 2011 4:31 pm 
Neconectat

buna,am o intrebare legat de program,as vrea sa stiu daca nu este alta metoda de a centraliza,painea,franzela care se vinde ca sa ii fac comanda sa aflu pretul prestabilit,eu tot ce produc si vand si am mai multe preturi la paine,de exemplu o data le centralizez in comanda apoi in productie,daca la iesiri la fiecare factura ii dau in export excel nu imi apare fiecare paine cu pretul ei?sau cum sa fac sa fie mai usor?

Sus

Subiectul mesajului: Re: productie
MesajScris: Mar Mar 15, 2011 5:54 pm 
Neconectat

Nu te ajuta situatia vanzarilor de la "situatii-listari" -> "situatie vanzari"?

Sus

MesajScris: Mar Mar 15, 2011 6:03 pm 
Neconectat

nu pentru ca am mai multe preturi si de exemplu am paine 1.200 odata la pret de 2.9 lei si am la 3.5 lei si programul intreadevar imi da cantitatea dar pret face difernta sau nu stiu,dar imi arata alt pret,inebunesc asa imi este greu ca imi centralizez de pe facturi,care nu le pot valida pana nu fac productia,cum naiba sa mai fac?

Sus

MesajScris: Mar Mar 15, 2011 6:22 pm 
Neconectat

incearca sa le dai un e-mail celor de la saga, si sa-i rogi sa te ajute. sunt sigura ca daca le explici vor face ceva sa iti ofere o solutie

Sus

MesajScris: Mie Mar 16, 2011 3:20 pm 
Neconectat

In mod curent (adica mai neacademic vorbind), pretul prestabilit este totalul consumului de materii prime.Faptul ca eu vand la preturi diferite, acelasi produs, cu aceleasi consumuri per/buc, e problema mea nu a programului.Eu as centraliza, descarca toate comenzile in ecranul Productie (la costul mp), dupa care in functie de pretul de vanzare(am in prealabil o lista cu cantitatile*preturile de vanzare) as face transferurile catre gestiunea de vanzare.
(asta daca am inteles eu problema...sau..am batut campii ca de obicei ??? :oops: )

Sus

MesajScris: Joi Mar 17, 2011 9:21 am 
Neconectat

am vorbit cu cei de la saga,si din cate am inteles sper ca am inteles bine ,intruduc cantitatile totale chiar daca au preturi diferite si cand fac productia imi calculeaza pretul prestabilit conform retetei,a consumurilor de materii prime,oare am inteles bine?

Sus

MesajScris: Joi Mar 17, 2011 11:27 am 
Neconectat

1.Despre pret prestabilit:
viewtopic.php?f=8&t=472
2.Pentru program pretul prestabilit este cel dat de suma mp din Bonul de Consum (reteta).
3.In functie de metoda de descarcare de gestiune FIFO, CMP, putem avea costuri diferite la aceeasi cantitate de Produs finit (putem avea achizitii de mp la preturi diferite)
4.Am definit reteta pentru 10 buc produs finit.Daca eu dau in lucru, 7 buc, programul va calcula pentru 7 buc.
Concluzii:
1.Costul productiei este costul materiei prime folosite pentru obtinerea prod.finite(asa lucreaza Saga, nu are de unde sa stie cata pondere are cheltuiala cu manopera);putem stabili si noi un cost (pret) la care Saga va adauga costul m.p (a se vedea explicatii Tomac despre ce inseamna pret prestabilit sau cost/pret standard)
2.Strict referitor la inregistrari, preturile de vanzare pot sa fie diferite, la acealasi produs finit (care la randul lui poate avea costuri diferite de productie;pct.3);
3.Ca si modalitate de lucru, intai dam in lucru (Comenzi), obtinem productia (Ecranul Productie) dupa care vindem sau transferam (Iesiri).Faptul ca intai ne vin facturile de vanzare si pe baza lor noi trebuie sa "facem" productia....este o anomalie, ca sa zic asa.
4.Si nu in ultimul rand...da...cred ca ati inteles bine !! :)

Sus

MesajScris: Joi Mar 17, 2011 3:52 pm 
Neconectat

si la mine se lucreaza asa la o brutarie.
comanda de produse finite se primeste telefonic, de la clienti, pt ziua urmatoare.
se centralizeaza pe produse finite si se face productia pt cantitatile respective APOI se emit facturile pt clienti, pt maine ..Si e ok.

Sus

MesajScris: Mie Mar 30, 2011 11:13 am 
Neconectat

sa nu radeti de mine , am o firma care vinde produse de pescuit si vor sa faca mamaliga pentru pesti ca sa o vanda , puteti sa-mi spuneti si mie cum Dumnezeu sa fac asta , sa iau reteta din cartea de bucate sau de pe un sait de pescarie si sa o bag in contabilitate , cum sa vand , la kg sau la punguta :roll: :cry:

Sus

MesajScris: Mie Mar 30, 2011 11:46 am 
Neconectat

cordas>
Pana la urma nu imi e clar, gestiunea se tine cantitativ valoric la pret de vanzare??In acest caz trebuie sa ne definim acelasi articol in functie de cate preturi avem.Modificam un pic denumirea, adaugam o liniuta, un apostrof, underscore etc...de ex.
Paine 300 gr.
Paine 300 gr._ samd.
Stire>
Cutumele ne-ar indemna sa alegem cartea autoarei Sanda Marin, dar nu stiu in ce masura o accepta oficialitatile !! :)
Altfel,...respectivii manageri ar trebui sa stie cum se vinde (eu nefiind pescar, presupun ca la KG sau poate la 1/2 kg) sau poate la gramaj 500gr, 1000gr.

Sus

MesajScris: Mie Mar 30, 2011 11:50 am 
Neconectat

la sanda marin m-am gandit si eu , dar cred ca vb ta nu cred ca cei de la finante o sa ia de buna acea reteta , ei zic sa ma interesez eu ca si contabil , o sa ma uit pe saiturile lor pescaresti :lol:

Sus

MesajScris: Mie Mar 30, 2011 11:59 am 
Neconectat

tztz...avand in vedere cerintele despre completare si trimitere Revisal, ma mir ca nu au scos un OMFP in care unitatile cu profil de ...bucatarie sa fie obligate doar la retetele dintr- o anumita Carte de Bucate !!! :)

Sus

MesajScris: Mie Mar 30, 2011 12:20 pm 
Neconectat

Apropo de Sanda Marin, care de fapt este un barbat bucatar!

Sus

MesajScris: Mie Mar 30, 2011 9:49 pm 
Neconectat

Sandu Marin ?! :lol:

Sus

MesajScris: Joi Mar 31, 2011 7:54 am 
Neconectat

danilevicis scrie:
Apropo de Sanda Marin, care de fapt este un barbat bucatar!

:P Ba nu, Sanda Marin - numele ei adevărat fiind Cecilia Maria Simionescu.Dumnezeu s-o ierte, c-o pomenim...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2